Po raz pierwszy

Potrzebujesz pomocy?

Serwis przyjdz.pl zawiera kilka miejsc, które musisz (obowiązkowo!) odwiedzić.

Przede wszystkim zobacz dział Wydarzenia gdzie piszemy o jednorazowych najbliższych wydarzeniach. Jeśli tam nie znajdziesz nic godnego uwagi, wejdź na Wydarzenia cykliczne. Znajdziesz tam informacje o wydarzeniach, które trwają dłużej niż kilka godzin, w ramach jednego eventu. Dla uporządkowania wszystkich Wydarzeń jednorazowych przygotowaliśmy Kalendarz.

No dobrze, a co jeśli spodobała Ci się idea serwisu i chcesz dodawać wydarzenia? Nic prostszego! Kliknij na zakładkę Dodaj wydarzenie wcześniej upewniając się na FAQ czy mieści się ono w profilu serwisu.

Zapraszamy do współpracy!

PS. Nie zapomnij też kliknąć

Wsparcie
News

Wystawa „Odkrywcy dawnej Warszawy”

Od 25 lipca aż do 4 listopada warszawska archeologia będzie odsłaniać swe najgłębsze (dosłownie!) tajemnice. W Oddziale Muzeum Historycznego m.st Warszawy – w Muzeum Woli szykowane jest otwarcie wystawy pt „Odkrywcy dawnej Warszawy”.

Jakie skarby odnajdowano w Warszawie? Co kryje pod spodem Plac Zamkowy?

Kiedy zaczęto prowadzić w stolicy naukowe badania archeologiczne?

Czy zniszczenia wojenne pomogły w badaniach nad przeszłością miasta?

Na te pytania znajdziecie odpowiedź odwiedzając Muzeum Historyczne na Woli.

Ekspozycja poświęcona jest dziejom badań archeologicznych w Warszawie oraz związanym z nimi wybitnym postaciom – archeologom, historykom i architektom, których łączyła wspólna pasja odkrywania przeszłości miasta. Archeologia wkroczyła na wielką skalę do Warszawy w połowie XIX wieku, kiedy to dokonywano pierwszych, często przypadkowych, odkryć, rozbudzających wyobraźnię naukowców. Jednak największe sukcesy i wyzwania czekały archeologów podczas odbudowy stolicy po roku 1945. Badania i wykopaliska z dziedziny archeologii historycznej prowadzono na placach budowy, próbując wyprzedzić prace prowadzone w rekordowym tempie i z rekordowym brakiem dbałości o artefakty sprzed wieków. Każde znalezisko było dosłownie ratowane dla potomności.
Również dziś odkrywane są nowe tajemnice Warszawy. Naukowcy obecni są podczas wykopalisk w miejscach takich jak Wilanów, Pałac Saski, dawny Ratusz lub piwnice Starego Miasta.
Większość tego, co wiadomo o historii i życiu codziennym najdawniejszej Warszawy zawdzięczamy ludziom, dzięki którym prawda o stolicy była odkrywana w trakcie badań archeologicznych.

Kuratorkami wystawy, którą można obejrzeć przy ul. Srebrnej 12 są Karolina Blusiewicz i Julia Głogowska. Oprawę plastyczną przygotował Maciej Misiewicz. Wystawę wspiera Discovery Warsaw.

Kiedy?

25 lipca do 4 listopada 2012 r.

Poniedziałek: muzeum nieczynne
Wtorek: 9.00-19.00
Środa: 9.00-17.00
Czwartek: 9.00-17.00
Piątek: 9.00-17.00
Sobota: 10.00-18.00
Niedziela: 10.00-18.00

Gdzie?

Muzeum Woli – Oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, ul. Srebrna 12

Dodatkowe informacje

http://www.muzeumwoli.mhw.pl/mhw/index.jsp?place=Lead08&news_cat_id=333&news_id=2282&layout=2&page=text&lang=pl